Важна стъпка към модела на кръгова икономика предприе Европейската Комисия (ЕК). На 30 март 2022 г. комисията предложи да се актуализират правилата на ЕС за защита на потребителите, за да им се дадат повече права в контекста на екологичния преход. Освен забрана на практиките за “планирано остаряване”, ЕК предприема и редица мерки за ограничаване на заблуждаващите твърдения за екосъобразност (greenwashing).
Какво е “планирано остаряване” (planned obsolescence)?
Планираното остаряване е неетична практика на производителите, при която потребителските стоки бързо остаряват и поради това изискват подмяна, постигната чрез чести промени в дизайна, прекратяване на доставките на резервни части и използване на нетрайни материали.
Забрана на заблуждаващите твърдения за екосъобразност (greenwashing) и планираното излизане от употреба
Европейската Комисия предлага няколко изменения на Директивата за нелоялните търговски практики. На първо място списъкът на продуктовите характеристики, по отношение на които търговецът не може да подвежда потребителите, се разширява, за да бъдат обхванати екологичното или социалното въздействие, трайността и възможностите за поправка. След това се добавят нови практики, считани за заблуждаващи след оценка на всеки отделен случай, като например твърденията за екосъобразност по отношение на бъдещи екологични резултати без ясни, обективни и проверими ангажименти и цели и без независима система за мониторинг.
Към така наречения черен списък на забранените нелоялни търговски практики в директивата се добавят следните нови практики:
Тези изменения имат за цел да се гарантира правна сигурност за търговците, но също така да се улесни правоприлагането в случаи, свързани със заблуждаващи твърдения за екосъобразност и преждевременно излизане от употреба на продуктите. Освен това като се гарантира, че твърденията за екосъобразност отговарят на истината, потребителите ще могат да избират продукти, които действително са по-добри за околната среда от други конкурентни продукти. Това ще насърчи конкуренцията за по-екологично устойчиви продукти, като по този начин ще се намали отрицателното въздействие върху околната среда.
Настоящото предложение е част от по-общата цел на Комисията Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент до 2050 г. Тази цел може да бъде постигната само ако потребителите и предприятията консумират и произвеждат по-устойчиво. Предложението ще бъде допълнено и от други инициативи, включително Инициативата за устойчиви продукти (която също беше приета вчера) и предстоящите инициативи за обосноваването на твърденията за екосъобразност и за правото на поправка (за която е в ход обществена консултация до 5 април 2022 г.). Предстои да проследим влизането в сила и развитието на предложението на Комисията.
Повече информация можете да откриете в сайта на European Comission.